İstanbul’da kar alarmı

İstanbul Büyükşehir belediye Başkanı Kadir Topbaş, “İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Danışma Kurulu”nun İstanbul Ticaret Odası’nda yapılan ilk toplantısının ardından, basın mensuplarının, beklenen kar yağışına karşı alınan önlemlere ilişkin sorularını yanıtladı.


Meteorolojinin verdiği bilgiye göre, kar yağışının yarın sabah 05.00’te başlayarak öğlen saatlerinde yoğunlaşacağını ve çarşamba gününe kadar yoğun bir şekilde devam edeceğini dile getiren Topbaş, araçların belli noktalarda konuşlandığını, ekiplerin de devamlı teyakkuz halinde olduğunu söyledi.


Topbaş, geçmişte olduğu gibi yarın da İstanbullular’ın daha hassasiyetle kendilerine yardımcı olmasını beklediklerini ifade ederek, şunları söyledi:


“İstanbullular işe giderken mecbur kalmadıkça bireysel araçlarını kullanma yerine, toplu taşıma araçlarını kullansınlar. Tabii okullar tatil olduğu için büyük bir avantaj. Ancak İstanbullular sabahleyin bulundukları noktalarda, ‘çok fazla kar yok, gider gelirim’ diye araçları müsait değilse, kar lastikleri takmadılarsa, kendi araçlarıyla çıkmamalarını tavsiye ediyoruz. Biz hazırlıklarımızı yaptık.


İstanbul’un barajlarının suya ihtiyacı olduğu için bunu müjde gibi alıyoruz. İnşallah bir aksilik olmayacak. İnşallah bu kar yağışlarının baraj bölgelerinde etkili olacağını bekliyoruz, meteorolojinin verdiği bilgiler böyle. Barajlarımızın dolmasını istiyoruz. Ama İstanbul’da yaşamın aksamaması noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak gerekli her türlü tedbiri aldık.”


Topbaş, yarın sabah saat 05.00’ten itibaren AKOM’da ekipleriyle birlikte İstanbul’u takip edeceklerini ve kar yağışı afete dönüşmeden gerekli tedbirleri almış olacaklarını kaydetti.


İstanbul Valisi Muammer Güler de, kar yağışını afet şartlarında değil, İstanbul’un beklediği kar yağışı olarak büyük bir sevinçle beklediklerini söyledi. Kar yağışına ilişkin gerekli duyuruların yapıldığını belirten Güler, 05.00’ten sonra ilave tedbir gerekirse İstanbullular’a duyuracaklarını bildirdi. Güler, şunları kaydetti:


“Kar yağışının trafikte yaratacağı olumsuz şartları önlemek bakımından sürücülerin araçlarında çekme halatı, takoz, zincir gibi aparatların bulundurulması gerekiyor. Yine bireysel araçlar yerine toplu taşıma araçlarını tercih etmeleri konusunda uyarıyoruz. Hava sıcaklıklarındaki düşüklükler ve fırtınanın da yaratacağı olumsuzluklara karşı vatandaşların evlerinde tedbirli olması gerekiyor. Biz tedbirlerimizi aldık. Genel hayatı etkilemeyecek şekilde tedbirlerimizi uygulayacağız. İlk planda kamuda görevli özürlü memurları, işçileri izinli saymayı planlıyoruz. Ama daha sonrasında kademeli olarak sayın başkanla da koordineli gereken tedbirleri almış olacağız. Hep birlikte hazırlıklıyız. Bu sefer çok kar yağsın istiyoruz.”


 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here