Sufi müzisyen Bolat’tan dinleti

ABD’de yaşayan sanatçı Bolat, 28 Şubat Pazartesi gecesi “10-12 Crawford Street W1U 6AZ” adresindeki Ishtar Restaurant’da sufi müziği yorumlayacak.

Gecede ayrıca Türk ve Hint ezgileriyle Hakan Bilal de gitarıyla yer alacak.
Açık Gazete ve Ishtar Restaurant’ın ortaklaşa düzenlediği “İyi müzik – iyi yemek” başlıklı gecede alternatifli set mönünün 20 Sterlin olduğu açıklandı. Geceye katılacakların Ishtar Restaurant’ı 020 7224 2446 telefonundan arayarak ayrıntılı bilgi alabilecekler.

LATİF BOLAT?
Mersin’de doğan sanatçı Ankara’da Gazi Üniversitesi Halk Dansları ve Müzik bölümünü bitirdi. Bağlamanın yanısıra pek çok halk müziği enstrümanlarını çalan Bolat, 1980’li yıllarda Doğu Anadolu illerinde müzik öğretmenligi yaptı. Çok yönlü sanatçı Ankara Halk Tiyatrosu’nun bir dönem yöneticiliğini de üslendi.

1985’de ABD’ye doktora yapmak için giden Bolat ünlü ABD Tv dizisi Young Indiana Jones’un film müziğine imza attı. Türk halk müziğinin gönüllü temsilcisi olarak ABD’de pek çok üniversitede konserler düzenledi.

Yasha Turkish Music Ensemble’yi kurdu. “Anadolu Gizemleri” başlıklı konserlerinde Türk, Kürt, Ermeni, Yunan, Asur ve Arap müziğini seslendirdi. Sanatçı çesitli üniversitelerde konserlerin yanısıra geleneksel Türk müziğini de anlattı…

ABD’de ayak basmadığı, konser vermediği yer kalmayan sanatçı pek çok tv ve radyo programlarına çikti. Türkiye’ye yaptığı ziyaretlerde İstanbul ve Ankara’daki sanat kurumları ve konservatuvarlarda da sanatını icra edip konferanslar verdi…

1991’de Kaliforniya Sanat Kurumu Türk Halk Müziğine katkılarından dolayı sanatçıyı ödüllendirdi…

ABD Mevlevi Derneği’nin müzik direktörlüğü de yapan Bolat, geçmiş yıllarda Londra’da iki konser vermişti…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here