TBMM’de örnek görüşme

TBMM’de örnek görüşme

0
PAYLAŞ

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör ziyaretlerinin en önemli ayağı olan CHP’yi ziyaret etti.

Görüşmeye, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı Muammer Güler’in yanı sıra CHP’den Genel Sekreter Önder Sav, Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Suha Okay ve Grup Başkanvekili Kemal Anadol da katıldı. Erdoğan ve Kılıçdaroğlu’nun tokalaşması sırasında görüntü almak isteyen basın mensupları arasında izdiham yaşandı.

Yaklaşık bir buçuk saat süren görüşme sona erdi.

NELER KONUŞULDU?

Sayın Başbakan ve arkadaşları alacakları önlemleri anlattılar. Daha önce aldıkları önlemler hakkında bilgi verdiler. Bizim görüşümüzü sordular biz düşüncelerimizi aktardık.

Önerlerimiz şunlar oldu:

Demokrasinin güçlenmesi için seçim barajının indirilmesini teklif ettiğimizi söyledik. Özel yetkili mahkemelerin kaldırılmasını Sayın başbakan’ın katkı vermesini istedik. Bölgede ciddi bir işsizlik var. Yol, baraj yapılası kesin çözüm değil. Devletin gidip fabrika kurması istihdam yaratması gerektiğini söyledik.

PROFOSYONEL ORDU

Mayınlı arazilerin mayınlardan arındırıldıktan sonra topraksız köylülere verilmesini önerdik.

Biz emrinde istihbarat örgütleri olan siyasi iktidar değiliz. Bizim olayın güvenlik boyutuyla ilgili önerilerde bulunabilmemiz için bu yönde bilgilerimizin olması lazım.

Sayın Başbakan bu konularda açıklamalar yaptı. Bunların bir kısmı medyaya da yansımış herkesin bildiği konular. Özel güvenlik güçleri oluşturulacağını söyledi. Bunun ordu içinde mi ordu dışında mı olacağını sorduk. Sayın Başbakan, ordu içinde mi, emniyet içinde mi nasıl kurulacağına dair kesin bir karar vermediklerini söyledi. Biz olayı görmeden olayı tartışmak istemiyoruz.

SEÇİM BARAJININ İNDİRİLMESİ

Sayın Başbakan ekonomik bazı önlemler aldıklarını ifade ettiler. Büyük bir yatırımın bölgeye yapıldığını ifade ettiler. Biz kalıcı çözümün devletin üretime doğrudan yatırım yapması olduğunu söyledik. Sayın Başbakan seçim barajının indirilmesine sıcak bakmadığını ifade etti.

Bazı özel bilgiler alınmadı değil. O bilgiler alındı ama ağırlıklı olarak sizin de bizim de bildiğimiz konuların Sayın Başbakan tarafından tekrar edildi. Merak ettiğimiz bazı sorulara sayın başbakan cevap verdi.

Sayın başbakan terörün iktidar muhalefet şeklinde farklı gözle bakılmasının doğru olmadığını ifade etti. Biz bunu daha önce de ifade etmiştik. Bizim daha önce yaptığımız açıklamaların paralelinde açıklamalar yaptı. Bun bizi mutlu etti. Görüşmede terörün kısa sürede sona ereceğine dair biz izlenim edinmedim.

Biz, daha çok Sayın Başbakan’ı dinlemek ve hükümet olarak çalışmalarını yansıtmasını bekledik ama kendisi bu konulara pek girmedi. Terörle mücadelede sağlıklı ve tutarlı bir politika izlenirse biz de tabiî ki destek vereceğiz.

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile yaptığı görüşmenin ardından TBMM’deki makamında geçti. Burada bir süre kurmaylarıyla değerlendirme toplantısı yapan Başbakan Erdoğan, Meclis’ten ayrılırken gazetecilerin sorularını yanıtladı.

“Sayın Kılıçdaroğlu bir değerlendirme yaptı. Siz ne zaman bir değerlendirme yapacaksınız?” sorusu üzerine Başbakan Erdoğan, yarın partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında yapacağı konuşmada, “bütün bu ziyaretleriyle ilgili bir genel değerlendirme yapacağını” bildirdi.

Erdoğan, “görüşmeler olumlu mu?” sorusu üzerine de “Hepsini yarın konuşacağız. Bu tür şeylere girersem yanlış olur” dedi.

“Bundan sonra muhalefetle yine bir araya gelir misiniz?” sorusuna da Erdoğan, “Arzu ederim… Tabii sürekli benim davetim değil, isterim ki onlar da belli konularda şu konuyu görüşmek üzere bir araya gelsek’ diye de sadece ana muhalefet değil, muhalefetten de sürekli bir araya gelerek ülkenin geleceğine yönelik bir ortak aklı oluşturmakta her zaman için fayda var” karşılığını verdi.

“İki muhalefet partisiyle görüşmeyeceğinizi söylemiştiniz. Fikrinizde bir değişiklik var mı?” sorusuna da Erdoğan, “Şu anda yok” yanıtını verdi.

BİR CEVAP BIRAK

13 − 5 =