Tekel işçilerine polis müdahalesi

Polis, Abdi İpekçi Parkı’nda eylemlerini sürdüren TEKEL işçilerine, yapılan eylemin kanunsuz olduğu, eyleme son verilmemesi halinde zor kullanılacağını duyurdu. Eyleme destek veren milletvekillerinden de alandan ayrılmaları istendi.
Aralarında CHP İstanbul Milletvekili Çetin Soysal’ın bulunduğu milletvekilleri, bunun üzerine grubun en önünde işçilerle kol kola girdi.

Soysal, işçilere herhangi bir zarar gelmesi halinde sonuna kadar alandan ayrılmayacaklarını söyledi.
Polis, sık sık grubun dağılması yönünde anonslar yaptı. Müdahale yapılmaması amacıyla parktaki ses araçlarından sık sık İstiklal Marşı çalındı.

Güvenlik güçleri, uyarılara rağmen dağılmayan göstericilere göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su ile müdahale etti. Müdahale sırasında, çok sayıda işçi fenalık geçirdi.Gaz bombasının etkisiyle bir çok işçi park içinde baygınlık geçirdi. Eylemcilerin bir kısmı polisten kaçarak, Abdi İpekçi Parkı’ndaki havuza girerken, çok sayıda işçi de müdahaleyle birlikte parkın çevresine dağıldı.

Bu sırada Türk-İş Genel Sekreteri ve Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel gözaltına alındı.
İşçilerin yanında bulunan milletvekilleri müdahale sırasında alandan uzaklaştırılırken, bazı milletvekilleri de polisin attığı gaz bombasından etkilendi.

Fenalık geçiren işçiler için çok sayıda ambulans istenirken, müdahalede bulunan polislere tepki gösteren işçilerin bazılarının ağladığı görüldü.

Abdi İpekçi Parkı’nda polis geniş güvenlik önlemleri alırken, park çevresinden ayrılmayan işçilerin ise bekleyişi sürüyor.
Bu arada TEKEL işçilerine destek için Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih, Coğrafya Fakültesi’nden çıkan bir grup öğrenci, Atatürk Bulvarı’nı trafiğe kapatmak istedi. Polisin müdahalesiyle öğrenciler fakülte önüne alındı.
Öğrenciler bu sırada ”TEKEL işçisi yalnız değildir” şeklinde slogan attı.

TESLİM OLUYORUZ

Tekel işçilerine müdahale eden polis, ellerini havaya kaldırarak direnmeyen bir grup işçiye gazla müdahale ettikten sonra gözaltına aldı.

Güvenlik güçleri, parktaki işçilere müdahale ettikten sonra çevreyi kordon altına aldı. Daha sonra aralarında Tekgıda-İş Genel Sekreteri Mecit Amaç’ın da bulunduğu 15-20 civarındaki işçi, ellerini havaya kaldırarak, ”teslim oluyoruz” diyerek polislere doğru yürüdü. Polis, durdurduğu işçilere gazla müdahale etti.

Mecit Amaç, ”Ne istiyorsunuz?” diyen bir emniyet müdürüne, ”Beş bin TEKEL işçisiyiz, teslim oluyoruz” diye karşılık verdi. Daha sonra grup, polis tarafından gözaltına alındı.

Görevini yapan basın mensupları ile polis arasında da zaman zaman gerginlik yaşandı. Görüntü almaları engellenen basın mensupları, kendilerine müdahalede bulunan Çevik Kuvvet memurları ile tartıştı.

Biber gazından etkilenen bir milletvekilini, iki kişi koluna girerek alandan uzaklaştırdı.

Müdahale sırasında çevrede ambulans bulunmaması nedeniyle gazdan etkilenen ve fenalaşan çok sayıda işçi, uzun süre ambulans bekledi. Polis telsizinden yapılan anonsta, bölgeye çok sayıda ambulans gönderilmesi istendi.
Gözaltına alınanlar için bölgeye 8 belediye otobüsü gönderildi.

Tekgıda-İş Sendikasının anons aracı da polis tarafından alandan çekildi.

MÜDAHALE SON DERECE GAYRİİNSANİ VE GAYRİHUKUKİ

Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, TEKEL işçilerine polisin müdahalesinin ”son derece gayriinsani ve gayrihukuki” olduğunu iddia etti.

Uslu yaptığı yazılı açıklamada, ”hak aramaya gelen işçilerin devlet adına polisle muhatap olmasını” eleştirerek, eylem biçimi ve eylem yeri konusunda insani önlemleri almayan sendikanın da sorumlu olduğunu öne sürdü.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.