Teröristin kimliği belirlendi

Kayseri’de Cumartesi sabahı Erciyes Üniversitesi Kampüsü’nde düzenlenen canlı bomba saldırısında Komando Tugay Komutanlığından izne çıkan 13 asker hayatını kaybetti, 56 kişi yaralandı.

Saldırının düzenlendiği yerde incelemelerde bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Teröristin kimliği belirlendi” dedi.

Süleyman Soylu, yaralılardan 12’sinin yoğun bakımda olduğunu, 4 yaralının durumlarının da ağır olduğunu söyledi.

NTV televizyonuna konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise saldırı ile ilgili olarak “Oklar PKK’yı işaret ediyor” diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, doğrudan askerlerin hedef alındığını, saldırıda kullanılan malzemelerin İstanbul Beşiktaş’ta geçen hafta Cumartesi günü düzenlenen saldırılarda kullanılan malzemeye benzediğini söyledi.

Kurtulmuş, “Bu malzemeler AVM’lerde, çarşamba pazarında satılmıyor. Birtakım ülkelerin silahlı kuvvetlerinin envanterlerinde olan bombaların da olduğu anlaşılıyor. İşin arkasında lojistik destek var, istihbari destek var. Bir siyasi planlama var” dedi.

Saldırının, haftasonu iznine çıkan er ve erbaşları taşıyan halk otobüsünü takip eden bir aracın, otobüse yaklaşmasının ardından düzenlendiği bildiriliyor.

Doğan Haber Ajansı (DHA), saldırıda kullanılan otomobilin Kırıkkale (71) plakasının sahte olduğunu duyurdu.

fqiugtwzqeorzxzv0w8sbw

Erdoğan: Saldırılar Suriye ve Irak’taki gelişmelerden bağımsız değil

Yazılı bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin maruz kaldığı saldırıların özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını söyledi.

Erdoğan açıklamasında, “Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’ta konuşan Başbakan Binali Yıldırım ise “Terörün amacı halkın moral değerlerine zarar vermektir. Belli ki 15 Temmuz’dan ders almamışlar. Terörün amacının gerçekleşmemesi için programıma ara vermiyorum” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara’ya dönüşü sonrası Başbakan Yıldırım’ı Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda kabul etti. Yaklaşık 2 saat 45 dakika süren görüşmenin ardından herhangi bir açıklama yapılmadı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ise yaptığı açıklamada, “Yurt içinde ve yurt dışında teröristle mücadelemiz, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir azim ve kararlılıkla sürecektir” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu: Güvenlik güçlerine her kurşun millete sıkılmıştır

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’yı telefonla arayarak saldırı ile ilgili bilgi aldı. Kılıçdaroğlu, başsağlığı ve geçmiş olsun dileklerini iletti.

Kılıçdaroğlu, Kahramanmaraş’ta bulunan Başbakan Binali Yıldırım’ı da arayarak taziye dileğinde bulundu. Başbakan Yıldırım da Kılıçdaroğlu’na teşekkür etti.

Kılıçdaroğlu, düzenlediği basın toplantısında ise ‘terörün ekmeğine yağ sürmemek’ gerektiğini vurguluyarak, “Terörü düzenleyenler toplumda yılgınlık yaratmak, milleti birbirine düşürmek ister, bu oyuna kimse gelmemeli. Hepimiz dik, onurlu, vakur bir duruş sergilemeliyiz. Güvenlik güçlerine karşı sıkılan her kurşun millete sıkılmıştır. Güvenlik güçlerine karşı düzenlenen her eylem topluma düzenlenmiş demektir” dedi.

Bahçeli: İç savaş şartlarını oluşturmak için planlar yapılıyor

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli, saldırıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “İç savaş şartlarını oluşturmak için yoğun ve şeytani planlar yapanlara karşı her zamankinden daha fazla bir ve beraber olmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Düşmanları sevindirmemek lazımdır” dedi.

Bahçeli açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bomba yüklü araçları, bedenlerine bomba sarmış alçakları milletimizin üzerine gönderen iç ve dış mihraklarla çok etkin, çok çetin ve acımasız bir mücadele süratle devreye alınmalıdır. Gerek vatan topraklarında, gerekse de sınır ötesinde, terörün ürediği kaynakları tamamen kurutmak amacıyla olağanüstü bir irade ve kararlılık sergilenmelidir. Karşımıza kim çıkarsa çıksın tesirsiz hale getirmek şarttır.”

HDP saldırıyı kınadı, partinin il binası taşlandı

Halkların Demokratik Partisi (HDP) de Kayseri’de düzenlenen saldırının hemen ardından yaptığı açıklamada saldırıyı en sert biçimde kınadığını bildirdi.

HDP’den yapılan açıklamada, “Yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz” denildi. Açıklamadan bazı satılar şöyle:

“Türkiye’nin adım adım sürüklendiği şiddet girdabından büyük bir üzüntü duyuyor ve yaşanmakta olan acıları paylaşıyoruz. Artık kınamalarla yetinilecek bir dönemi çoktan geçtik. Bu acıların bir an önce dinmesi ve yenilerinin yaşanmaması için bugün hepimiz şiddet karşıtlığında, barış, demokrasi, adalet ve özgürlük duyguları etrafında bir arada durmalıyız.”

Saldırı sonrası HDP’nin Kayseri il binası taşlandı. Slogan atarak zorla binaya girmeye çalışan bir grup polis tarafından engellendi. Polis bina çevresinde güvenlik önlemlerini artırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × 1 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.