Toplum 26’ncı kez buluştu

Bir çok sendikacı, politikacı, yerel toplum yöneticileri ve sanatçının katıldığı festivalde, sendikacıların çokluğu dikkat çekti. İngiltere’deki tüm sendikaların bağlı olduğu ve 6.5 milyon üyesi ile tek işçi konfederasyonu olan TUC tarafından da desteklenen festivalde konuşan bir çok sendika temsilcisi DAY-MER’le birlikte çalışmaya devam edeceklerini söylediler.

Herkesin kendisini bulduğu festival

Çok sayıda stand ve serginin de olduğu park şenliğinde, kitle örgütleri, yöre dernekleri, yardım kuruluşları, sendikalar kendi standları ile yer aldı. TUC, kendi ayrı çadırını kurarken, İngiltere’de Türkçe ve Kürtçe en zengin kitaplığa sahip DAY-MER kitaplığı da parkta yerini aldı. Çok farklı kesimlerin katıldığı ve gün boyu hem eğlendiği ve hem de bilgilendiği festival, bir çok sanatçı ve politikacıyı da bir araya getirdi.

Yağmura rağmen

Festivalde DAY-MER üyelerinin en çok kaygılandığı, havanın nasıl olacağıdır. Bu yıl da böyle oldu ve yine yağmur yağdı. Sabah saatlerinde yağan yağmur festival çalışanlarına geri adım attırmadı ve her şey yerli yerine kondu. Proğram da hazırladı ve DAY-MER çocuk halk oyunları ekibi ile başladı.

Bu yıl adeta sendikacı akınına uğrayan festivale Emek Partisi GYK üyesi Mustafa Yalçıner de katılarak bir konuşma yaptı. İşçi Partisi liderli yarışına giren sol kanat milletvekili Jeremy Corbyn de festivalin konuşmacıları arasındaydı.

Öğle saatlerinde havanın açmasıyla birlikte park alanı dolmaya başladı. Hızla devam eden proğramın yanı sıra, geç saatlere kadar parkta müzik eşliğinde vakit geçirmek isteyenler uygun buldukları yerlere yerleşmeye çalışıtı.

Çok sayıda konuşmacının olduğu şenlikte konuşan TUC’den Megan Dobney, DAY-MER Festivallerini desteklemeye devam edeceklerini belirterek “birlikte olduğumuz sürece güçlüyüz” dedi.

“Artık eskisi gibi olmayacak”

Emek Partisi GYK üyesi Mustafa Yalçıner de yaptığı donuşmada, Gezi ile başlayan, Metal işçileri ve 7 Haziran seçimleriyle devam eden bir haykırışın olduğunu ve bunun da “Artık eskisi gibi olmayacak” olduğunu söyledi. Metal işçilerinin, başındaki sendika bürokratları dev edip, Türkiye’nin en büyük kapitalistinin karşısına dikildiğini söyleyen Yalçıner, Metal işçilerinin yeni bir soluk olduğunu belirtti. Yalçıner, “Daha yaşanılır bir dünya için, bu parkta olduğu gibi bir araya gelerek, birleşerek mücadele etmekten geçiyor” dedi.

İşçi Partisi’nin 7 mayıs seçimlerinden sonra istifa eden lideri Ed Miliband yerine liderlik yarışına giren sol kanat milletvekili Jeremy Corbyn de konuşmasında, “Böyle festivaller kazara yapılmıyor. Bu davaya inanan, kararlı ve azimli çalışanlar yapabilen böyle etkinlikler düzenleyebilir. Bu yüzden bir kez daha DAY-MER’i kutluyorum” diyen Corbyn, ülkede yaşanan kesinti ve adaletsizliklerden bahsederek, “Kimseyi ötelemeyen, herkese eşit olan bir sisteme ihtiyaç var. Sanırım o sistemin adı da sosyalizmdir” dedi.

“Birleşik bir halk hareketine İngiltere’de ihtiyaç var”

DAY-MER Gençlik Komisyonu adına Sevgi Taş da bir konuşma yaparak bütün gençliği örgütlenmeye çağırırken, DAY-MER Sekreteri Oktay Şahbaz da, sağlık, eğitim, emeklilik ve sosyal haklara olan saldırılara değinerek, birleşik bir halk hareketine İngiltere’de ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

İtfaiye İşçileri Sendikası Genel Sekreteri (FBU) Matt Wrack da konuşmasında, herkesi birleştirecek bir hareket yaratmak gerektiğini belirterek DAY-MER gibi kurumların bu hareketler içindeki önemine değindi. TSSA Genel Sekreteri Manuel Cortes de konuşmasında, sendikaların birlikte hareket etmesinin işçi mücadelesindeki rolüne dikkat çekti ve Perşembe günü Londra Metrosu’nda yapılacak greve destek çağrısı yaptı.

Çok sayıda konuşmacının olduğu şenlikte, Yeşiller Partisi Lideri Natalie Bennett, Sendikalar ve Sosyalistler Koalisyonu (TUSC) sözcüsü Paula Mitchell, Profesör Sue Richards, Savaş karşıtı Koalisyon sözcüsü Lindsey German, Siyak Aktivisler Kensintilere Karşı Kampanya sözcüsü Zita Holbourne, Hackney Belediyesini temsilen encümen üyesi Sade Etti, Halklar Meclisi kurucusu ve sözcüsü John Ress, PCS sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Chris Bough, RMT Sendikası Genel Sekreter Yardımcısı Steve Hedley de birer konuşma yaptılar.

Latin müzik grubu Quimanto’un da sahne aldığı şenlikte, Özkan Orman, Erdal Bayrakoğlu ve Metin Kemal Kayraman müzikleriyle binleri çoşturdu.

Festival 2015

Festival 2015

Festival 2015

Festival 2015

Jeremy Corbyn

Oktay Şahbaz

Metin Kemal

Festival 2015 8

Özkan

Mustafa Yalçıner

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here