Türk Telekom grevde

Sendika üyeleri, sabah saatlerinde iş yerlerine giderek binaların girişlerine ”Bu işyerinde grev var” yazılı pankartları astılar. Üzerlerinde ”Grev Gözcüsü” yazılı önlükleri giyen bazı sendika üyeleri de grev nöbetine başladı. 


Sendika üyeleri, Türkiye Haber-İş Sendikası Genel Başkanı Ahmet Akcan’ın yapacağı açıklama için Türk Telekom’un Ankara İl Müdürlüğü önünde toplanmaya başladı. 


CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral de işçilere destek vermek için Ankara İl Müdürlüğü önüne geldi. 


Gece geç saatlere kadar süren pazarlıklarda anlaşma sağlanamaması üzerine Türkiye Haber-İş Sendikasına üye 25 bin 680 işçi greve çıktı. 


HİZMETLER KESİNTİSİZ SÜRECEK


Türk Telekom, hizmetin kesintisiz devam etmesi ve grevin muhtemel olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için gerekenin yapılacağını duyurdu. 


Türk Telekom’dan yapılan yazılı açıklamada, Haber-İş Sendikasının, Türk Telekom’un 11 Ekim 2007 tarihinde sunduğu ve ”önemli iyileştirmeler” içeren yeni teklifini kabul etmediği anımsatılarak, sözleşme sürecinde, ”tüm iyi niyetli ve yapıcı” tutumlarına karşın, kritik bir aşamaya gelmiş olunduğu aktarıldı. 


Türk Telekom yönetimi olarak, şartları zorlayarak ve bütün imkanları kullanarak, sendika yönetimine bütçe dahilinde mümkün olabilecek en iyi nihai teklifi sundukları belirtilen açıklamada, bunu yaparken, aynı zamanda teklifte çalışanların mutluluğunun ve şirketteki iç huzurun gözetilmesinin de hedeflendiği ifade edildi. 


 Açıklamada, şunlar kaydedildi: 


”Bugüne kadar geldiğimiz tüm noktaları sizler aracılığıyla çalışanlarımız ve kamuoyuyla paylaşmaya özen gösterdik. 


2007 Mayıs ayında başladığımız görüşmelerde, 14 Eylül 2007 tarihinde Grev Kararı asıldıktan sonra, davetimiz üzerine Türk Telekom yönetimi ve Haber-İş Sendikası yönetimi, 11 Ekim 2007 Perşembe günü, Ulaştırma Bakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın da katıldığı bir toplantıda bir araya geldi. Toplantıda anlaşmazlık konusu olan maddeler müzakere edildi ve Türk Telekom’un gelebileceği en son pozisyonu belirlemek için, anlaşma sağlanamayan maddeler üzerinden tek tek geçildi. Uyuşmazlık konusu maddelerin birçoğunda önemli iyileştirmeler öngören nihai teklifimizi sendika yönetimine sunduk. 


15 Ekim Pazartesi günü sendika yönetiminin teklifimize olumlu yaklaşmadığını üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Son geldiğimiz noktada nihai teklifimiz ile ilgili detayları ve yapmış olduğumuz iyileştirmeleri bir kez daha hatırlatmak isteriz: 


Mevcut durumda toplu sözleşmeye tabi çalışanlarımızın ortalama ücreti piyasa ortalamalarının yüzde 59 üzerindedir. Bu rakam dünyanın önde gelen bağımsız araştırma şirketi tarafından, ülkemizde kamu ve özel sektör şirketlerinin benzer pozisyonlardaki elemanlarına ödenen ücretler baz alınarak gerçekleştirilmiştir. Buna rağmen şartlar zorlanarak ilk yıl için yüzde 10 artış, ve toplu sözleşmenin ikinci yılında ise birinci ve ikinci altı ayda yine yüzde 4’er ücret artışı içeren teklifte bulunulmuştur. 
     
Ayrıca, yasal zorunluluk olmamasına rağmen, özelleştirme öncesi dönemden kalan mevcut 112 günlük ikramiye uygulamasının aynı şekilde devam etmesi teklif edilmiştir. 


Şirket içindeki düşük ücretlerin yüksek ücret alanlarla aynı seviyeye getirilmesi hedeflenmektedir. Bu teklif aynı unvanda ve aynı kıdemde görev yapanlar arasındaki ücret farklılığının, kademeli olarak düzeltilmesini de içermektedir. 


Bu düzeltme ile ilgili, 25 milyon YTL’lik ilave bir bütçenin ayrılması ve ücret farklılığının bu bütçe kullanılarak 2008 yılı içinde kademeli bir şekilde giderilmesi önerilerimiz arasında bulunmaktadır. 


Haber-İş Sendikası Yönetimi, önemli iyileştirmeler içeren son paketimizi de reddetmiştir. Bu durumda Türk Telekom Yönetimi olarak yapılacak başkaca bir yaklaşımın kalmadığından hareketle, gelinen noktayı gerek çalışanlar ve gerekse medya yoluyla kamuoyu ile paylaşma ihtiyacı duymuş bulunuyoruz. 


Basınımızın ve kamuoyunun yakından takip ettiği üzere, Türk Telekom yönetimi, muhtemel bir grevin şirketimize ve çalışanlarımıza getireceği zararı göz önüne alarak, her zaman tarafların sağduyusuna olan inancını ortaya koymuş ve böylesi bir noktaya gelinmemesi konusunda bugüne kadar elinden gelen gayreti göstermiştir. Çalışanlarımızın refahının sürekliliği ve şirketimizdeki iş barışının devamlılığının gözetilmesi açısından bu durumu üzüntüyle karşılıyoruz. 


Çalışanlarımız yasal haklarına ve kararlarına saygı duyuyoruz. Kamuoyunun önemle üzerinde durduğu konunun grev durumunda yaşanabilecek aksaklıklar olduğunun bilincindeyiz. Özellikle kamu sağlığı ve güvenliği konularında şirketimiz üzerine düşen hassas görevi bugüne kadar olduğu gibi layıkıyla yerine getirebilmek için elinden geleni yapmaktadır. Hizmetlerimizin kesintisiz bir şekilde devam etmesi ve grevin muhtemel olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi için de gereken yapılacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here