Tsipras’tan Yunanlara hayır oyu çağrısı

Pazartesi akşamı bir TV kanalında konuşan Tsipras hayır sonucunun hükümete, müzakereleri yeninden başlatmada daha güçlü bir konum vereceğini belirtti. Tsipras sandıktan evet sonucu çıkması durumunda kemer sıkma politikalarını uygulayacak kişinin kendisi olmayacağını söyledi. Yunan lider böylece, hayır sonucu çıkmaması durumunda görevinden istifa edeceğini beyan etmiş oldu.

Yunanistan’ın IMF’ye ödemesi gereken 1.6 milyarlık borç için son gün bugün. Kurtarma paketinin süresi de bugün doluyor. Avrupa Birliği liderleri, Yunanistan’da Pazar günü yapılacak, alacaklıların teklifleriyle ilgili referandumda kullanılacak hayır oyunun Euro bölgesinden ayrılmak anlamına geleceğini söyledi.

Ancak Tsipras bunu hedeflemediklerini söylüyor. Tsipras dünkü konuşmasında Yunanistan’ın Euro’dan atılacağını zannetmediğini çünkü bunun maliyetinin çok büyük olduğunu belirtti. Pazartesi günü on binlerce kişi Yunan Parlamentosu önünde toplanarak hükümte destek gösterisi yaptı.

Evet oyu çağrısı yapanlarınsa bugün bir gösteri düzenlemesi bekleniyor. Yunanistan ve alacaklılar arasındaki görüşmeler geçen hafta kesintiye uğramış, bu durum Yunan bankalarının bütün hafta boyunca kapalı kalmasının önünü açmıştı. Küresel borsalar Pazartesi günü büyük düşüş yaşadı.

AB liderlerin Yunanlara çağrı

Almanya Başbakan Yardımcısı Sigmar Gabriel, referandumda “Euro bölgesine evet veya hayır” deneceğini söyledi. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, yurttaşlara hayır oyu verme çağrısı yapıyor ancak ülkesinin Euro bölgesinden ayrılmasını istemiyor. Euro bölgesinde Almanya dışındaki en büyük iki ekonomiye sahip iki ülke de Pazar günü Euro bölgesinde kalınıp kalınmayacağının oylanacağını söyledi. İtalya Başbakanı Matteo Renzi seçimin Euro ve drahma arasında olacağını belirtti. Fransa Başbakanı François Hollande da benzer bir açıklama yaptı.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne Yunanistan’ın Euro’dan ayrılmasının ‘travmatik’ olacağını söyledi. Osborne, Yunanistan’da yaşayan İngiliz vatandaşı emeklilerin emeklilik maaşlarını almaya devam edeceğini belirtti. Bakan Osborne İngiliz tatilcilere ise Yunanistan’a tatile giderken yanlarında her zamankinden daha fazla Euro almalarını tavsiye etti. Pazartesi gün içinde Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker Yunanistan’ın tekliflerinin ertelendiğini ya da kasten değiştirildiğini söyledi ancak görüşmeler için kapının hala açık olduğunu ekledi. Bir Yunan yetkili ise Tsipras’ın Cuma günü Juncker’la görüştüğünü ve ondan referanduma kadar Yunanistan’ın kurtarma paketi süresini uzatmasını istediğini belirtti.

Euro değer kaybetti

Görüşmelerin kesintiye uğraması ardından Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yunanistan bankalarına verdiği acil likidite desteğinin aynı seviyede kalacağını açıklamıştı. ECB’nin bu açıklaması ardından Yunanistan 6 Temmuz’a kadar bankaların kapalı kalacağını açıkladı.

Hükümet, Atina’da toplu taşımanın bir hafta boyunca ücretsiz olacağını açıkladı. Pazartesi günü Euro ABD doları karşısında yüzde 2 dolar kaybetti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.