Tugay Hurman’dan Alevi Festivali Mesajı

Tugay Hurman’ın Alevi Festivali mesajı şöyle:

Barıştan, sevgiden, dostluktan taraf olanların,
Kadılar müftüler fetva yazarsa
İşte kement işte boynum asarsa
İşte Hançer, işte kellem keserse
Dönen dönsün ben dönmezem yolumdan
Diyen Pir Sultan Abdal gibi doğruluktan taraf olanların

Hâr içinde biten gonca güle minnet eylemem
Arabi Farisi bilmem, dile minnet eylemem
Sırat-i müstakim üzre gözetirim rahimi
iblisin talim ettiği yola minnet eylemem

Diyen Nesimi gibi haksızlığa boyun eymeyenlerin Festivali:

Toplumların inanç ve yaşam haklarını belirleyen bazı değerler vardır. Bu değerler ekseninde birliğin ve beraberliğin önemi tartışılmaz bir gerçektir. Bir taraftan dünya barışından söz edilirken diğer taraftan çocukların, kadınların katledildiğini görmek, insanoğlunun ne kadar samimiyetsizce davrandığının bir göstergesidir. Artık safları belirlemenin zamanı gelmiştir. Ya bütün acımazsızlıklara gözünü yuman, yada bunlara karşı çıkan savaşları, ölümleri istemeyen bireyler olacağız.

Ülkemizde gün geçmiyor ki bir acı haber olmasın, gün geçmiyor ki ağıtlar olmasın, bütün bu olanlara göz yummak, bunları gözardı etmek, şiarı insan sevgisi olan biz Alevilere kesinlikle yakışmayan bir olgudur. Eğer bir yerlerde birilerinin canına kastediliyorsa duyarsız, ilgisiz, kalamayız. Bizler bütün çirkefliğin, haksızlığın, karşısındayız.

Bir ülke düşünün; her sabah uyandığınızda, acaba bugün ne olacak , nerde kimin hayatı son bulacak, nerde bir şarabnel kimi parçalayacak, hangi ananın içine acı girecek, kimlerin cesedi sokaklarda günlerce kalacak, hangi çocuk öksüz kalacak, inancından ve ırkından dolayı insanlar horlanacak, küçük görülücek düşüncesiyle güne başlıyorsunuz. Tarihimizin, kültürümüzün,inancımızın yaşandığı ve yaşayacağı ülkeye nasıl duyarsız kalabiliriz, nasıl bizi ilgilendirmez diyebiliriz. Artık dirilmenin zamanı gelmiştir.

Şu günlerde Alevilik asimile edilmeye, şekil verilmeye çalışılıyor. Alevi dedelerimiz maaşa bağlanarak, inancımızın derinliği kontrol edinilebilinecek bir hale getirilmeye çalışılıyor. Bizler artık sinsice ve kirlice oynanan oyunların farkındayız ve bunlara kanmıyoruz. Ülkemizde yaşayan bütün toplumlar gibi tek beklentisi eşit yurttaşlık hakkına sahip olmak olan biz Alevilere güya iyilik yapıyorlarmış gibi, inancımıza dair yasalar ve kurallar çıkartmaya çalışıyorlar. Ellbetteki bunların hiç biri gerçeği yansıtmıyor, bizler bunları görüyor, kabul etmiyoruz. Binlerce yılın geleneğini, kültürünü değiştiremeyecekler.

Bizler kesinlikle kirli savaşın bir parçası olmayacağız. İnadına sevgi, inadına barış, hemen şimdi BARIŞ diyeceğiz.

İnancımızın bütün değerleri ile Britanya’da, Avrupa’da, Türkiye’de örgütlenmeye, kurum temsilcileri olarak toplumumuzu bilinçlendirmeye devam edeceğiz. Birliğimizin daim olması için bütün gücümüzle çalışacağız. Çünkü bizler biliyoruz ki, bilinçli bireyler bilinçli toplumu oluştururlar, hem ülkede hemde dünyada barışın sembolü, barışın koruyucusu olurlar.

Adaletimiz Şahı Merdan Ali nin adaleti gibi, direncimiz Hüseyin in direnci gibi, ilmimiz Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli nin ilmi gibi, koruyucumuz ve bereketimiz Hızır gibi olsun.

Hak Muhammet Ali yar ve yardımcımız olsun.

Aşk İle

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 × five =