Umay Hanım’ın ardından…

Geçen hafta yazılım devi Microsoft’un kurucusu Bill Gates, insanların yapay zekanın yarattığı tehditten kaygı duyması gerektiğini söyledi. BBC’nin aktardığı habere göre Gates yapay zekanın kontrol edilemeyecek kadar büyümesinden endişe etmeyen insanları hiç mi hiç anlayamıyor…

“Hay huy”la mücadele ederken dünyanın başka sorunları da giderek büyüyor… Küresel bağlamda enflasyon, yoksulluk, işsizlik, IŞİD, islamfobisi ile memlekette AKP, insanların başedebileceği sorunlar… Çerçevenin tümüne bakıldığında küresel ısınma, gelişen yapay zeka, kimyasal silahların ev ortamında yapılacak teknolojinin gelişmesi yarının kaygı duyulacak sorunları arasında.

Geçen hafta Londra Toplum Merkezi’nde konuşan “Ortadoks Marksist” Demir Küçükaydın da “İyiden güzelden yana bir dünya kurmak için vaktimiz az… 100, 150 yıl sonra yer kürenin başka sorunlarıyla boğuşacağız” demişti…

Gazetelere sıkışmış küçük bir haberde de Birleşik Krallık’ta bankaların şubelerinin yarısını kapattığı belirtiliyor. Haberde yalnızca geçen yıl 479 şube kapatan bankaların Nisan’a kadar 121 şube daha kapatacağı aktarılıyor. Bütün bu değişim yapay zekanın ayak sesleri.

İletişim araçları geliştikce insanlar arasındaki iletişim azalıyor, sanallaşıyor… Bütün bu değişimin hızı da giderek artırıyor. “Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar”la başbaşa kalacağız yakında.

Dünyanın yeni sorunlarına hazır mısınız? Siz en iyisi kendi çapınızda geri dönüşüm yapmayı sürdürün yine de…

***

Geçen akşam Canan Sağar’ın albüm tanıtım gecesinde Edmonton’daki Türkü Art Café Restaurant’tındaydım. (Arkadaşım Soner Çeki’nin sıcak bir mekan yarattığını da görmüş oldum.)

Sağar, Sedat Sarıcı’nın öğrencilerinden. Toplumda giderek azalan iyi haberlerden birisine tanıklık etmek keyifti. “13” adlı albümdeki toplam 11 şarkının 9’u Canan Sağar’a ait.

Canan Sağar bu uğraşısıyla gençlerimize örnek bir isim oldu. Yolu açık olsun…

***

Geçen Pazar Umay Gençsoy’u yitirdik. Umay Gençsoy ve eşi Mustafa Gençsoy denilince akla Kıbrıs Türk Cemiyeti (KTC), KTC denilince de Gençsoylar gelir…

Umay Hanım ve Mustafa Bey yaşamını toplumsal çalışmalara adamış bir çift. Herşeyleri KTC, Kıbrıs çözümü ve Londra’daki Türk toplumu… Mustafa Gençsoy 1951’de kurulan KTC’nin 1971-2013 arasında tam 42 yıl başkanlığını yaptı. Bu süreçte Umay Hanım onun en büyük yardımcısı ve sağduyusuydu.

KTC toplum tarihinde önemli… 1963 Kıbrıs olayları ve 1974 harekatında Londra’daki toplumun refleksiydi. 1974 Wimpy Grevi’nde grevcilere ev sahipliği yaptı. 1970’lerde ilk Türkçe haftasonu okullarının açılmasına ön ayak oldu. Menderes, Ecevit, Türkeş ve Denktaş gibi siyasilerin toplumla buluştuğu bir mekandı. İngiltere Türk Dernekleri Konseyi ve Türk Futbol Federasyonu’nun kurulmasında da ilk harcı atanlar arasında yer aldı. Halen toplumun en büyük arşivine sahip tek kurum. Ayrıca toplum üyesi gençlerin uygun fiyata sıcak çorba içebileceği, maç izleyip internet kullanabileceği bir buluşma yeri. Bütün bu çalışmaların arkasında Umay Gençsoy’un emeği ve desteği önemli bir yer tutuyor.

Umay Hanım ve Mustafa Bey’in son uğraşları Kıbrıs’taki Mal Müdürlüğü’ne (Evkaf) ait olan “34-35 D’Arbly Street W1 8EY” adresindeki KTC mekanının tasfiyesini engelemekti. Toplum için önemli bir adres olan KTC binası 2017’de satılıp yerine Kıbrıs Türk toplumuna hizmet etmek üzere Kuzey ve Güney’de yeni birer bina alınması planlanıyor… Biz desek ki “Bu mekanın toplum için manevi değeri maddi değeriyle kıyaslanamaz. Satılması toplum için büyük bir kayıp…” Evkaf anlamaz ki… Umay Hanım da son nefesine kadar uğraştı ama Evkaf’a derdimizi anlatamadı…

Umay Hanım’ı özleyeceğiz. Toplumun başı sağolsun.

İLGİLİ HABER: Umay Gençsoy’u yitirdik…

Önceki haberÇipras’tan çapraz salvolar…
Sonraki haberÇipras’ın Verdiği Mesaj Açık
Faruk Eskioğlu
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 18 =