Umut taciri gözaltına alınmış ama…

Afgan göçmenleri ölüme götüren insan tacirinin daha önce aynı suçtan gözaltına alınıp yurt dışına çıkma yasağı ile serbest bırakıldığı öğrenildi.

Göçmenleri ölüme götüren insan taciri,“insan kaçakçılığı” suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra yurtdışına çıkış yasağıyla serbest bırakılan Afganistan uyruklu A.Ş. çıktı.

İstanbul’da dün sabah saatlerinde meydana gelen göçmen teknesi faciasında ayrıntılar belli olmaya başladı.

Romanya’ya gitmek isteyen Afganistan uyruklu 12’si çocuk, 7’si kadın 40 göçmeni taşıyan balıkçı teknesi battı. Balıkçılar gün ağardığında cesetlerle karşılaştı. Denizden 24 cesedin çıkarıldığı faciada, 6 kişi kurtuldu, 13 kişiyse kayboldu.

Habertürk’ten Müslim Sarıyar’ın haberine göre; göçmenleri ölüme götüren insan tacirinin, eylül ayında “insan kaçakçılığı” suçlamasıyla gözaltına alındıktan sonra yurtdışına çıkış yasağıyla serbest bırakılan Afganistan uyruklu A.Ş. olduğu belirlendi. Kaçak göçmenlerin umut yolculuğu için 7’şer bin Euro ödediği öğrenildi.

AFGAN ORGANİZATÖR ARANIYOR

Facianın ardından teknenin sahibi gözaltına alındı. Adı açıklanmayan tekne sahibi, ilk ifadesinde “Ben tekneyi satmıştım” dedi. Facianın arkasındaki ismin ise Afganistan uyruklu A.Ş. olduğu ortaya çıktı.

A.Ş.’nin eylül ayında “insan kaçakçılığı” operasyonunda gözaltına alındığı ve yurtdışına çıkış yasağı konularak bırakıldığı öğrenildi. Sahte kimlik kullanan A.Ş.’nin yakalanması için çalışma başlatıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here