Vali ve Bakan uyarıları dinlemedi, milyonluk projeyi dev dalgalar parçaladı!

YUSUF YAVUZ / AÇIK GAZETE – “Kamu kaynaklarını israf etmekten ihaleyi yapan idare yetkilileri, vali ve bakan hakkında suç duyurusunda bulunacağız…”

Bartın’ın merkez ilçesine bağlı Güzelcehisar köyü sahilinde tüm uyarılara rağmen inşa edilen demir yürüyüş platformunu Karadeniz’in hırçın dalgaları yerle bir etti. Bartın valiliği, İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından sahilde bulunan 80 milyon yıllık lav kayalıklarını turizme açmak amacıyla hazırlanan 2.3 milyon liralık proje kapsamında doğal sit alanı olan Güzelcehisar kumsalına demir kazıklar çakılarak 850 metre uzunluğunda yürüyüş platformu inşa edilmişti. Sivil toplum örgütü ve meslek odalarının yargıya taşıdığı projeyle ilgili yargı kararı beklenirken tüm uyarılara rağmen inşa edilen demir platformu Karadeniz’in dev dalgaları paramparça etti.

Bartın’ın Güzelcehisar köyü sahilindeki bazalt sütunlarının 80 milyon yıllık geçmişi olduğu tahmin ediliyor. Volkanik kökenli kayalıkların oluşturduğu görkemli güzellik bölgeyi ziyaret edenlerin ilgisini çeken doğa miraslarından biri. Ancak bu güzelliği turizme açmak isteyen Bartın Valiliği öyle bir projeye imza attı ki deyim yerindeyse kaş yapayım derken göz çıkartan uygulamasıyla tüm kamuoyunun tepkisini çekti.

KUMSALA BOYDAN BOYA DEMİRDEN YÜRÜYÜŞ PLATFORMU

Doğal sit alanı olarak koruma altında olan bölgeyi Eylül 2017’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı ‘Tabiat Anıtı’ ilan etti. Ardından ise Bartın Valiliği, İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün ortaklaşa yürüttüğü bir proje ile Güzelcehisar kumsalına iş makineleri girdi. Köylülerin ve ziyaretçilerin şaşkın bakışları arasında çalışmaya başlayan yetkililer, sahile boydan boya demir kazıklar çakarak 850 metrelik bir yürüyüş platformu inşa etmeye koyuldu.

AKIL DIŞI PROJE PROTESTO EDİLDİ, İPTALİ İÇİN DAVA AÇILDI

Bartın Üniversitesi’nin de onayladığı projeye Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) da finansal destek sağladı. 2.3 milyon liralık maliyeti olacağı açıklanan ‘Güzelcehisar Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi’ başlığını taşıyan çalışmayla Güzelcehisar kumsalı ikiye bölündü. Balıkçılar, köylüler ve ziyaretçilerin tepki gösterdiği bu akıl dışı uygulamanın durdurulması için sivil toplum örgütleri eylem yaptı, Mimarlar Odası Ankara Şubesi ise iptali için dava açtı.

BAKAN EROĞLU: ‘ÇALIŞMAYA BAKTIM, GAYET ZARİF YAPILMIŞ’

Tepkilerin ardından Bartın’ı ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu ise demir yürüyüş platformunun turistlerin lav kayalıklarını görebilmesi için yapıldığını savunarak, “Buradaki çalışmaya da baktım, gayet zarif yapılmış, tabiatla uyumlu ahşapla kaplanacak. Zaten imar planı da alınmış, her şey usulüne uygun yapılmış” ifadelerini kullanmıştı.

KARADENİZ’İN DEV DALGALARI PLATFORMU PARAMPARÇA ETTİ

Ancak inşaat çalışmaları henüz tamamlanmamış olan platform Karadeniz’in hırçın dalgalarına dayanamadı. 18-19 Ocak tarihlerinde bölgede etkili olan fırtınanın ardından oluşan yaklaşık 15 metrelik dev dalgalar platformu parçaladı. Karadeniz’in dalgaları kumsala çakılan demir kazıkların üzerine döşenen ahşap malzemeyi sökerek sağa sola dağıttı.

TEZCAN KARAKUŞ CANDAN: ‘BAKAN İSTİFA ETSİN’

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konuyla ilgili bir açıklama yaparak “Bilimi rehber etmeyen Bartın Valisi ve Güzlecehisar’daki demir kazıklar üzerindeki platformu kutsayan orman bakanı istifa etsin. Bu ülke bu insanlarla yönetilmeyi hak etmiyor” diye konuştu.

‘VALİ VE BAKAN HAKKINDA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIZ’

Projenin uygulamaya başlamasının ardından Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kent İzleme Merkezi’nin yerinde inceleme yaptığını anımsatan Candan, “Güzelcehisar’da doğayı katleden bu projenin durdurulması için, Valilik ve İl Özel İdaresi ile görüşülmüştü. Söylediklerimizi dinlemediler, önerilerimiz, dikkate almadılar, kamu kaynaklarını israf ettiler. Güzelcehisar kıyılarını demir kazıklarla hapsettiler. Şimdi doğa bunun hesabını sordu. Yetkililer hakkında ihaleyi suç duyurularımız, projenin iptaline ilişkin davalarımız devam ederken Kent İzleme Merkezimizin çektiği fotoğraflar bu akıl dışı projenin  mahkemeden önce doğa tarafından iptal ettiğini gösteriyor. Kamu kaynaklarını israf etmekten ihaleyi yapan idare yetkilileri, vali ve bakan hakkında suç duyurusunda bulunacağız” ifadelerini kullandı.

BARTIN İL ÖZEL İDARESİ: ‘DALGALAR YÜZDE 50’LİK ORANIN YÜZDE 15’İNE ZARAR VERMİŞ’

Bartın İl Özel İdaresi’nden yapılan açıklamada ise yürüyüş yolu projesinin fore kazık ve demir imalatlarının tamamlandığı, ahşap imalatlarının ise yüzde 50’sinin bittiği belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Ancak 18-19 Ocak gecesi ilimizin tüm sahillerinde oluşan 15 metreye ulaşan dev dalgalar ahşap imalatlara ahşapların yatay-dikey bağlantılarının yapılmayıp tamamlandıktan sonra yapılacağı düşüncesiyle yüzde 50’lik oranın yüzde 15’ine zarar vermiş, bu da yüklenici firmanın sorumluluğunda olup; yüklenici firma da işi sigorta ettirmiştir. Dolayısıyla İdarenin herhangi bir zararı yoktur. Beklenenin aksine adanın teras kısmının imalatların da hiç zarar oluşmamıştır. Bu bir doğal afet olup ilimizin bütün sahilleri aynı ölçüde bu dev dalgalardan etkilenip zarar görmüştür.”

 

Önceki haberTürkiye’nin dağları işte böyle yok ediliyor!
Sonraki haber2040’ta 100 milyonu geçeceğiz!
Yusuf Yavuz
YUSUF YAVUZ (GAZETECİ-YAZAR) Isparta, Sütçüler'de doğdu. 1990’da edebiyatla ilgilenmeye başladı. Deneme ve inceleme tarzındaki ilk yazıları 1996 yılında 'Atatürkçü Ses' Dergisi’nde yayımlandı. Aynı yıl yerel ölçekte yayın yapan kanallarda 'Dönence' başlıklı radyo ve televizyon programları hazırlayıp sundu. 1999 yılında Antalya'da kurulan Müdafaa-i Hukuk Dergisi’nde yazmaya başladı. 2001’de Gazete Müdafaa-i Hukuk’ta Muhabir-Temsilci olarak görev aldı. Daha sonra adı 'Yeniden Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk' olan dergiyle bağını temsilci-yazar olarak sürdürdü. 2001-2007 yılları arasında Kaş Kitap Şenliğini organize ederek başta çocuklar ve gençler olmak üzere yöre insanının kültür, sanat ve edebiyat çevreleriyle buluşmasını sağladı. 2005 yılında Muğla ve Antalya arasındaki sahil bandında yaşanan yabancılara toprak satışına ilişkin yaptığı araştırmalar önemli etkiler yarattı. Deneme, inceleme, röportaj, düz yazı, haber ve yorumları; Cumhuriyet Akdeniz, Odatv, Yeni Harman, Edebiyat ve Eleştiri, Yolculuk, Evrensel, Atlas, Magma, Aydınlık, Birgün, Açık Gazete gibi dergi ve gazetelerde yayımlandı. Antalya merkezli VTV Televizyonunda, Pelin Gel Ağan'la birlikte 'İki Ağaç İçin' adıyla 16 bölümden oluşan bir program hazırlayıp ve sundu. Kanal V Televizyonunda, Biyomühendis Çağlar İnce ile birlikte, Yörük kültürünü ve tarihsel köklerini ele alan 'Islak Çarıklar' adlı belgesel haber programı hazırlayıp sundu. Araştırma yazılarından bazıları, 'Yer Bize Çimen Verdi' ve 'Darağacına Takılan Düşler' adıyla belgesel filmlere de konu olan Yavuz, şu sıralar 'Islak Çarıklar' adlı bir belgesel haber programı için çalışmalarını sürdürüyor. Ağırlıklı olarak arkeoloji, çevre, kentsel dönüşüm ve tarım konularını ele alan çalışmalar yapmayı yazılı ve görsel medyada sürdüren Yavuz, yıkım politikalarıyla tarımdan hayvancılığa, kültürden mimariye kırsal yaşamın dönüşümünü ele alan araştırma yazılarıyla tanınıyor. Ziraat Mühendisleri Odası Basın Ödülü, Çağdaş Gazeteciler Derneği Belgesel ödülü, Türkiye Ziraatçılar Derneği Tarım ödülü, Kubaba Derneği kültür hizmeti ödülü'nün yanı sıra Türkiye Ormancılar Derneği gibi çeşitli meslek odası, kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görülen Gazeteci Yusuf Yavuz, Likya'dan Teke yöresine uzanan coğrafyadaki su kültürüne ilişkin uluslararası bir sanat projesinin de danışmanlığını ve metin yazarlığını üstleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.