Vali’den Boğaziçi Üniversitesi eylemlerine yasak

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın sosyal medya hesabından yaptığı açıklamaya göre Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklandı.

Yerlikaya, Boğaziçi Üniversitesi Kampüsü önünde bugün için yapılan toplanma çağrılarına ilişkin Twitter hesabından bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Yapılması planlanan toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır” denildi.

“HER TÜRLÜ TOPLANTI, GÖSTERİ VE YÜRÜYÜŞ YASAKLANMIŞTIR”

Açıklamada şu ifadelereyer verildi:

“Saygıdeğer İstanbullular, Bazı sivil toplum kuruluşları ve topluluklar tarafından basın ve sosyal medya yoluyla Boğaziçi Üniversitesi kampüsü önünde bugün toplanma çağrıları yapılmaktadır.

Beşiktaş ve Sarıyer İlçelerimizin Hıfzıssıhha Kurulu kararları ile yapılması planlanan toplanmanın toplumun salgından korunması ve salgının yayılımının engellenmesi çalışmalarına olumsuz tesir edebileceği değerlendirilerek, bu ilçelerimizde her türlü toplantı, gösteri ve yürüyüş yasaklanmıştır.

Değerli Hemşehrilerim, Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir ve kanunlar önünde herkes eşittir. Bütün vatandaşlarımızdan beklentimiz; konusu suç teşkil edecek her türlü tutum ve davranışlardan kaçınılması ve aklıselim davranılmasıdır.

Güvenlik güçlerimiz, hepimizin huzur ve güvenliği için daima görev başındadır. Gücünü milletimizin engin sevgisi ve yasalarımızdan alan polisimiz; her olayda olduğu gibi, bundan sonra da kanunların verdiği görev, yetki ve sorumluluklarını kararlılıkla yerine getirecektir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Boğaziçi Üniversitesinin Güney ve Kuzey Kampüsü önünde polis ekipleri yoğun güvenlik önlemi aldı. Polis ekipleri kaldırımlara bariyerler koyarken Güney Kampüsü önünde çevik kuvvet ekipleri önlem aldı. Okulun çevresinde bazı noktalarda TOMA’ların olduğu, özel harekat polislerinin de güvenlik önlemi aldığı görüldü.

OPERASYONLARA DEVAM

Öte yandan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin, atanan yeni rektör AKP’li Bulu’yu protesto etmelerinin ardından, eş zamanlı operasyon yapıldı. Operasyonda 14 kişi daha gözaltına alınırken, gözaltına alınanların sayısı 36’ya yükseldi.

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki eylemden sonra, bu sabah gözaltına alınan öğrencilerden bazıları şöyle:

“Aydın Onay, Arzum Yalçın, Çiçek Yaman, Elif Karakaya, Deniz Bahçeci, Mert Soydan, Rıdvan Gezegen, Zeynel Çuhadar…”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

3 × 3 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.