“Vatandaş konuştukça sektör büyüyor”

“Vatandaş konuştukça sektör büyüyor”

0
PAYLAŞ

Yıldırım, Türkiye Bilişim Derneğince Rixos Ankara Otel’de düzenlenen ”Bilişim ’09 Kurultayı”nın açılışında yaptığı konuşmada, gelecek yıl ”Genişbant Telsiz Erişim Sanal İşletme Yetkilendirilmesi”nin yapılacağını bildirdi. Hedeflerinin 2013 yılına kadar bilişime ayrılan arge payını Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 2 mertebesine çıkarmak olduğunu belirten Yıldırım, ”Bugün payının yüzde 30-32’si özel sektörce kullanılan bu fonun en az yüzde 70’inin özel sektör, yüzde 30’unun da kamu tarafından kullanımının sağlanması görüşünü benimsedik” diye konuştu.

Uygulamanın yürürlüğe girdiği altı ayda mobil geniş bant abone sayısının yarım milyona ulaştığını kaydeden Bakan Yıldırım, geçen yıl sektöre yönelik vergi indiriminin bu rakamın oluşmasında etkili olduğunu söyledi. Türkiye’nin internet alt yapısı bakımından dünyada 14, Avrupa’da ise 7. sırada olduğunu bildiren Yıldırım, bir yandan internet kullanımını artırırken, bir yandan da internet güvenliğini sağladıklarını söyledi.

Bilişim sektöründeki büyümenin sürdüğünü ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:

”2009 yılı itibariyle bir çok sektörde duraklama, küçülme yaşanırken küresel krize rağmen bilgi iletişim sektörü büyümeye devam etmiştir. Bu iyi bir haberdir. Böylece sektörün cirosu 31 milyar doları aştı. Bunun güzel tarafı da 8 milyar doların bilişim kısmına ait olmasıdır. Toplam ciro içindeki bilişim payı giderek artıyor.”

”KAMUDAN BUNLARI BEKLEMEYİN, YAVAŞ HAREKET EDER”

Bakan Yıldırım, numara taşıma uygulamasının yürürlüğe girdiği günden bu yana 8,5 milyon abonenin GSM numarasını taşıdığını belirterek, ”Toplam arama trafiği yüzde 16 artışla 125 milyar dakikaya ulaştı. Toplam mesaj sayısı 115 milyarı aştı, bu da yüzde 50 artışı ifade ediyor. Vatandaş konuşmaya devam ediyor. Vatandaş konuşuyor, sektör büyüyor. Bundan da herkes payını alıyor. 2008’de 4 milyar TL’nin üzerinde yatırım yapıldı. Bunun üçte ikisi mobil alanda yapıldı. Gelecek mobil hizmetlere kayıyor” diye konuştu.

Yıldırım, bilişim sektörünün Türkiye’yi 2023’e ve çağdaş uygarlık düzeyine taşıyacağını vurgulayarak, dünyada 4 milyar insanın mobilize olduğunu, bunun da küresel barışa, demokratikleşmeye ve iletişime büyük katkı sağladığını ifade etti.

Türkiye Bilişim Derneği Başkanı Turhan Menteş’in iletişim politikalarına yönelik eleştirilerini de cevaplandıran Yıldırım, şunları kaydetti:

”Biz sektörün politikasını 2023’te koyduk. Sektör Araştırmaları Raporu, Başkan ne bekliyorsun? Yapalım. Para ise para, destekse destek… Bunların hepsini vermeye hazırız.

Kamudan bunları beklemeyin, kamu yavaş hareket eder. Kamu hareketleri ve planlaması ile bu işleri yapmanın zamanı geçti. Hele hele bilişimde bunu kamudan beklemeyeceksiniz. Siz kamuyu zorlayacaksınız. Kamu da kendini bu gelişmelere uydurmak zorunda kalacak. Bu sektörün özelliği budur. Şartlar bizi yeni düzenlemelere ve tedbirler almaya zorluyor. İdare olarak sektöre ayak uydurmaya gayret ediyoruz.”

BİR CEVAP BIRAK

ten + sixteen =