Ve Bafa’da korkulan oldu!

Bir zamanlar Ege’nin incisi olan Bafa Gölü’nde insan kaynaklı kirlilik yüzünden balıklar ölmeye başladı. Balıkların ölümüne neden olan kanalda çocukların yüzmesi ise yeni facialara davetiye çıkarıyor. Ölen balıkları tepeli pelikanların kapışarak yediği gölde 10 yıldır bilimsel araştırmalar yürüten Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, yetkilileri uyarmalarına rağmen göl için alınan önlemlerin yetersiz olduğunu belirterek, “ölü balıklar acilen toplanmalı ve imha edilmelidir. Hayvanların su içmesine izin verilmemelidir” uyarısında bulundu.

Muğla ve Aydın illeri sınırlarında bulunan Bafa Gölü, uzun yıllardır insan kaynaklı kirlilikle boğuşuyor. Bafa’yı besleyen Büyük Menderes nehrinden taşınan sanayi atıklarının yanısıra göl çevresinde kullanılan tarımsal amaçlı kimyasallar Bafa’yı hasta etti. Her yıl yaz aylarında ortaya çıkan kirlilik kaynaklı mavi yeşil alg’ler, Bafa Gölü’nün yüzeyini adeta balçığa buluyor.

BİLİMİNSANLARI BİR HAFTA ÖNCE YETKİLİLERİ UYARMIŞTI

Geçtiğimiz hafta Bafa Gölü’ndeki tehlikeye dikkat çeken ve önlem alınması yetkilileri uyaran Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Eğirdir Su Ürünleri Fak. Öğr. Üy. Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, göldeki oksijen seviyesinin çok düşün olduğunu belirterek balık ölümleri görülebileceğini dile getirmişti.

VE KORKULAN OLDU, BAFA’DA BALIK ÖLÜMLERİ BAŞLADI

Kesici’nin uyarılarının üstünden bir hafta gibi kısa bir süre geçmesine rağmen Bafa’da korkulan oldu ve balık ölümleri görülmeye başladı. Önceki gün balık ölümlerinin görüldüğü Bafa Gölü’ne giden yetkililer ve uzmanlar, göl çevresindeki balıkçı ve turizmcilerle de görüşerek konu hakkında rapor hazırladılar.

BALIKLARI ÖLDÜREN SUDA ÇOCUKLAR YÜZÜYOR!

Balıkları öldürecek kadar tehlikeli olan ve yüzeyi yeşil bir balçıkla kaplanan gölün sularında çocukların yüzmesi yeni facialara davetiye çıkartırken, ölen balıkları tepeli pelikanların yemesi dikkat çekti.
YARD. DOÇ. DR. KESİCİ: ‘HASTALIK DA ÇÖZÜMÜ DE BELLİ’
10 yıldır Bafa Gölü’ndeki kirlilik ve diğer sorunlar hakkında bilimsel çalışmalar yürüten SDÜ Eğirdir Su Ürünleri Fak. Öğr. Üy. Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, uyarılara rağmen göl için alınan önlemlerin yetersiz olduğunun altını çizerek, “Hasta olan gölün hastalık nedeni ve çözümü bellidir. Her yıl neden aramak için zaman kaybedilmemelidir. Gölün baharda-yazın yeşile boyanması, gölün kenarına yaklaşılamayacak şekilde kokunun olması, sineklerin görülmesi her yıl yaşanmakta ve çözümün daha zor hale geldiği görülmektedir” dedi.

‘ÖLÜ BALIKLAR İMHA EDİLMELİ’

Göldeki ölü balıkların acilen toplanmasını ve ölü balıkların insan ve hayvanlara kesinlikle yedirilmeyerek imha edilmesini isteyen Kesici, ayrıca tarım ya da başka amaçlarla gölün suyunun kullanılmaması konusunda uyardı. Bafa Gölü’ndeki sorunun çözümü için yapılması acilen gerekenin, Çine Barajı’ndan göle temiz su verilerek gölde su hareketinin sağlanması olduğuna işaret eden Kesici, göle ulaşan kanalların önündeki toprak yığını ve setlerin de kaldırılarak bir an önce kalıcı çözüme başvurulmasını istedi.

ÜÇ BAKANLIĞIN SORUMLULUĞUNDAKİ BAFA GÖLÜ ÖLÜYOR

Bafa Gölü’nün kurtarılması için çalışmalar yürüten Kuşadası EKODOSD’dan yapılan açıklamada ise, göldeki kirlilikten balıkçılar, turizmciler ve göl kıyısında yaşayan yöre insanlarının mağdur olduğu belirtilerek, “Gölde balıkçılık yapanlar ağlarını, pinterlerini toparlayıp sezonu kapadılar. Göle ağ attıklarında dipteki pislikten ağlarını kaldıramadıklarını ve topladıklarını söylediler. Gölle ilgilenen birçok kurum bulunmakta. Orman ve Su İşleri Bakanlığı Tabiat Parkı yönüyle, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Doğal SİT ve çevre kirliliği yönüyle, Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı Su ürünleri yönüyle, DSİ Bölge Müdürlüğü Su yönetimi yönüyle, Sulama Birliği kanallar açısından gölle ilgilenmektedir. Tüm bu kurumların bir araya gelerek acil bir çözüm üretmesi gereklidir. Bu çözümlere Bilim insanları, sivil toplum kuruluşları, turizmciler, balıkçılar ve yöre insanları katkı yapmaya hazırdır” denildi.

Bafa Gölü’nde toplu balık ölümleri

Bafa’da beklenen oldu ve balık ölümleri başladı

Bafa’da balık ölümleri endişe yaratıyor

Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ölü balıkların imha edilmesini istedi

Bafa Gölü’nde inceleme yapan Kesici, gölün acilen temizlenmesini istedi

Kesici, gölün sularının hayvanlara içirilmemesini istedi

Balıkları öldüren suda çocuklar yüzüyor

Bafa Gölü’nden hayvanların su içmemesini isteyen Kesici, suyun tarımda da kullanılmamasını istedi

Bafa Gölü’nün yüzeyi kirlilikten yeşile boyandı

Ölü balıkları pelikanlar yiyor

Bafa Gölü kıyılarına adeta zehir kusuyor

Balıkların öldüğü suda çocukların yüzmesi yeni facialara davetiye çıkartıyor

Bafa Gölü’nden hayvanların su içmemesini isteyen Kesici, suyun tarımda da kullanılmamasını istedi (1)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.