“Vize muafiyeti olmazsa olmaz”

Fransa ziyareti öncesinde Ankara’da gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, “Eğer AB gerekli adımları atmazsa tabii Türkiye’nin de atması gereken adımları atması beklenemez” diye konuştu.

AB – Türkiye anlaşması uyarınca, Türkiye 20 Mart tarihinden sonra Yunan adalarına ulaşan tüm göçmenleri geri almayı kabul etmiş, Türkiye’ye iade edilen her bir Suriyeli karşılığında da, Türkiye’deki mülteci kamplarından bir Suriyelinin Avrupa’ya gönderilmesi üzerinde anlaşılmıştı.

Anlaşma kapsamında AB’nin Türkiye’ye vaat ettiği diğer konular ise üç ana başlıkta toplanıyordu:

Haziran sonuna kadar Türk vatandaşlarının Schengen ülkelerini vizesiz ziyaret etmesinin sağlanması
Türkiye’ye mültecilerin bakımı için gelecek 3 yıl için 6 milyar euro kaynak verilmesi
Türkiye’nin AB üyelik müzakerelerine hız verilmesi

Davutoğlu, uygulama süreci başlayan anlaşma için, “Ben bu aşamaya geldikten sonra bütün bu süreci geri döndürecek bir adımın AB tarafından ve AB üyesi ülkeler tarafından atılacağına ihtimal vermiyorum” dedi ve Brüksel’in vizesiz Avrupa için öne sürdüğü 75 şarttan sadece 17’siyle ilgili düzenleme gerektiğini ifade etti.

AB – Türkiye anlaşmasının yürürlüğe girmesinden bu yana Türkiye’den Yunan adalarına giden göçmen sayısında azalma olduğu belirtiliyor.
Davutoğlu, o düzenlemelerin de Mayıs ayı içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Davutoğlu’ndan önce konuşan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da “Eğer AB sözünde durmazsa, biz de Geri Kabul Anlaşması dahil diğer anlaşmaları iptal ederiz” demişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.