Wall Street Journal: İmparatorluk geri geliyor

ABD’nin önde gelen iş dünyası gazetesi Wall Street Journal (WSJ), hafta sonu gezi ekinde İstanbul’a tam sayfa ayırdı. ”İmparatorluk Geri Geliyor” başlığıyla çıkan haberde, İstanbul’un görülmesi gerekli yerlerinden fotoğraflar da yer aldı.

Suzy Hansen tarafından kaleme alınan yazıya göre Türkiye güçlü ekonomisi ve cesur Başbakanıyla, bölgesel süper güç olma yolunda güvenle ilerliyor, 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul da ülkenin kazandığı bu yeni güvenle dolu.

İstanbul’da Türkler hem ”Osmanlı nostaljisinden” hem de kentin Beyoğlu gibi bazı semtlerinin hızla değişen görünümünden memnun. Beyoğlu ve çevresinde giderek yenilenen binalar, butik mağazaları, yepyeni restoranlar ve gece kulüpleri bulunuyor. Eyüp, Balat, Fener ve tarihi Sultanahmet semtleri ise kentin daha geleneksel yüzünü gösteriyor, Üsküdar da İstanbul’un Asya yakasında, orta sınıf aileler açısından Beyoğlu’na alternatif oluşturuyor.

İstanbul’un en önemli sorunu trafik, trafikten kaçmak isteyenler ise Boğaz’da feribotlara binerek gezilerini daha kolay sürdürebiliyor. Boğaz manzarasını seyrederken, restoranlarda lezzetli Türk yemeklerinin tadına bakabiliyor.

Yazının sonunda, Amerikalı iş adamı ve tasarımcı Antony Todd, modacı Hüseyin Çağlayan, New York’ta restoran sahibi iş adamı Osman Çakır ve yazar Elif Şafak’ın, İstanbul’da gidilip görülmesini önerdikleri pek çok restoranın, galerinin, butik otel ve diğer otellerin, mağazaların, barların, kafelerin ve kitabevlerinin adresleri de verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.