Woolwich satır olayı

Woolwich satır olayı

0
PAYLAŞ

İngiltere satır olayıyla hop yatıyor, hop kalkıyor… Woolwich semtinde asker Lee Rigby’i satır ve bıçakla öldürdükten sonra polisin gelmesini bekleyen iki zanlının vurularak yakalandıktan sonra basın “İslamcı terör” rüzgarı estirdi. Faşistler de hükümetten de aldıkları cesaretle Essex ve Gillingham’daki camilere saldırdı. Bununla da yetinmediler Başbakanlık önü de dahil pek çok yerde ırkçı ve göçmen-Müslüman düşmanı gösteriler düzenlemeye cüret ettiler…

Bu tür saldırıları onaylamak ve desteklemek insanlık suçudur. Terör her zaman toplumsal barışı bozar ve karşı terörü de beraberinde getirir…

İngiltere medyası bu olayı “örgüt işi mi, yoksa meczubun saldırısı mı” tartışmasında kısırlaştırdı. Hükümet ise olayı abartarak faşistleri cesaretlendirdi.

İngiltere’nin Afganistan, Irak, Suriye ve Kuzey Afrika’daki Müslüman ülkelerde kankası ABD ile estirdiği emperyalist saldırı, kendi ülkesindeki yalnız sosyalist ve Müslümanları değil duyarlı nüfusu da rahatsız ediyor… Hükümet, Afganistan’da işgalcilere karşı savaşırken ölen radikal islamcı militanların kolunda Arsenal ya da Tottenham futbol takımı dövmelerinin çıkmasından ders çıkaramadı.

Son olarak Woolwich zanlı Michael Adebolaj’ın Somali’deki eş-Şebab örgütüne katılması şüphesiyle Kenya’da tutuklandığı sırada, İngiliz iç istihbarat örgütü MI5 tarafından muhbir olarak işe alınmak istendiği ortaya çıktı. Adebolaj tutuklandığında sonra işkenceye uğradığını iddia etmiş ama sesini duyuramamış. Adebolaj’ın bir akrabası da MI5’ın İslamcı gruplara sızması için yaptığı baskının Adebolajo’yu zorlamış ve yaptığı eyleme itmiş olabileceğini öne sürüyor…

Özet olarak Müslümanların mağdur edildiğini düşünen Adebolaj, özelde de kendisini cemaatine karşı muhbir yapmak isteyen MI5’ın baskısı ekleniyor.

İslamcı radikal militanlar yalnız örgütü için değil Allah için de savaştığını düşündüğünde eylemlerin arkasında örgüt aranmasına gerek yok. Zaten fanatizm, kontrol dışı bireysel eylemlere de kapı aralıyor… Bu gerçeği İngiltere herkesten iyi biliyor.

Bu arada İçişleri Bakanı Theresa May da, bu saldırının ardından güvenlik güçlerinin internet kullanıcılarını izlemesine izin verecek tartışmalı yasa tasarısını yeniden gündeme getireceğini duyurdu.

Ne yazık ki baskı ve yasaklar eninde sonunda patlamaya yol açar, biz ne diyoruz onlar ne yapıyor?

BİR CEVAP BIRAK

1 + sixteen =