Yeni hava kuvvetleri komutanı kim olacak?

İddialara göre Org. Balanlı’nın Hava Kuvvetleri Komutanlığı görevini Org. Hasan Aksay’dan devralması bekleniyordu. Ancak TSK Personel Kanunu’na göre, haklarında açılan dava kapsamında tutuklananlar, daha sonra salıverilseler dahi terfi edemiyor. Bu nedenle Balanlı’ya tutuklama kararı nedeniyle kuvvet komutanlığı yolu kapanmış oldu.

Vatan gazetesinin haberine göre; bu yıl orgeneralliğe yükselecek bir korgeneral direk Hava Kuvvetleri Komutanı olacak ve 4 yıl bu görevi yerine getirebilecek.

1. Hava Kuvvet Komutanı Korgeneral Korcan Pulatsü, hakkında Balyoz’dan takipsizlik kararı verilmesi nedeniyle bu yıl terfi şansı yakaladı. Hava Eğitim Komutanı Korg. Ziya Güler de Hava Kuvvetleri Komutanı olma şansı en yüksek isimlerden biri.

Pulatsü ve Güler’in Gölcük’te elde edilen belgelerde adlarının geçmesi nedeniyle Köşk ve Hükümet’in bu isimlere karşı çıkması durumunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı Hava Lojistik Komutanı Korg. Mehmet Erten’in orgeneralliğe terfi edip, komutan olma şansı bulunuyor.

Emekli olması beklenilen Hava Kuvvetleri Komutanı Org. Hasan Aksay’ın görev süresinin 1 yıl uzatılması da ihtimaller arasında.

TSK Personel Kanunu’na göre kuvvet komutanlığındaki 2 yıllık süre Genelkurmay Başkanının teklifi, Milli Savunma Bakanının inhası, Başbakanın imzalayacağı ve Cumhurbaşkanının onaylayacağı kararname ile bir yıl daha uzatılabiliyor. 64 yaşındaki Aksay’ın yaş haddi de buna uygun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.