Yenilenecek ehliyetler için ücret belli oldu

Özellikle sosyal medyada sık tartışma konusu olan, yenilenecek ehliyetler için alınacak ücrete ilişkin tartışmalar son buldu.

Konu ile ilgili açıklama, Maliye Bakanı Şimşek’e yöneltilen bir soru önergesi sonrası geldi. Önergenin sahibi BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, 24 milyon kişiyi ilgilendiren ücretlere ilişkin soru önergesini 23 Temmuz’da Meclis gündemine taşıdı.

Maliye Bakanı, 12 Temmuz 2013 tarihinde kabul edilen 6495 sayılı Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun’un 23. Maddesiyle, 2918 sayılı Kanuna geçici 22. Madde eklendiğini hatırlattı.

Maliye Bakanı, eklenen bu maddede, 6495 sayılı Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte sürücü belgesi sahibi olanlar ile motorlu taşıt sürücü sertifikası bulunan veya sürücü kurslarına kayıt yaptırmış olanların alacakları sürücü belgelerinin yayımlanacak yönetmelikte belirlenecek yeni sınıf sürücü belgeleri ile değiştirilmesinin zorunlu olduğunun belirtildiğini, bu belgelerin değiştirme işlemlerinden harç alınmayacağının hüküm altına alındığın belirterek, “Anılan maddedeki düzenleme gereği söz konusu belgelerin süresi içinde değiştirilmesi işlemlerinde sadece 13 TL indirimli değerli kağıt bedeli ve 2918 sayılı Kanunun 131. Maddesinin son fıkrası kapsamında 2 TL bedel ödenecektir” açıklaması yaptı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.