İyi bayramlar…

Londra’daki toplum olarak en büyük sorunlarımızın başında uyuşturucu ve çeteleşme geldiğini söyleyebiliriz…

Wood Green’de yaşanan silahlı saldırıda 42 yaşındaki Erdoğan Güzel olay yerinde hayatını kaybederken, bir kadın da ağır olarak yaralandı. Polis olayı her boyutuyla araştırıyor.

Bu toplumsal bir olaydır. Nasıl parmakta çıkan dolamadan bütün organizma sorumluysa, çeteleşme ve cinayetlerden de toplum olarak hepimiz sorumluyuz… Kısaca hepimiz suçluyuz… Faturanın genç insanlara ve onların ailesine yıkılması işin kolaycılığı ve insafsızlığıdır.

Genç bir toplum üyesinin yaşamının böyle sonlanmasında topluma hizmet eden ciddi kurum ve kuruluşlar ile dernekler şapkalarını önüne koyup düşünmeli… Düşünürken şu soruların yanıtını da bulmaya çalışmalı:

– Çeteleşmenin önüne nasıl geçebiliriz?
– Cinayetleri nasıl önleyebiliriz?
– Eğitim ve genç kuşağa gelecek hazırlamak için neler yaptık? Neler yapabiliriz?
– Gençleri dinledik mi? Nasıl dinleyebiliriz?
– Gençlerle ilgili hangi araştırmalara ön ayak olduk?
– Kurumları harekete geçirmek için çabamız oldu mu?

Bazı derneklerin bu soruna karşı kampanya ve çalışmaları olduğunu fakat bunların da çok yetersiz kalığını düşünüyorum… Asıl kaygım ise bu olayların sürmesi ve kan davasına dönüşmesi…

Bu yazımı eğer bu işlere bulaşan genç arkadaşlarım okuyorsa, lütfen ellerini tetikten çeksinler. Kan davasının sonu yoktur. Her cinayet pek çok masum ailenin de cezalandırılması anlamındadır… Eğer istemedikleri işlere bulaşıp geleceklerinden kaygılıysalar, Londra’yı terkedip Türkiye’de küçük bir tatil köyünde kendilerine bembeyaz bir sayfa açsınlar… Türkiye’de iyi İngilizce bilmek, tek başına bir meslektir… Unutmasınlar…

***

Arkadaşım Ertan Şahin, karayoluyla Türkiye’ye giderken face’den deneyimini şöyle paylaşmış:

“Araçla Türkiye’ye gidecekler, Avusturya’dan Wels istikametine ordan da Macaristan üzeri Budapeşte yolunda, insaat çalışmalarından dolayı, yoğun bir trafik var. Tavsiyem iki güzergah var.

1. Güzergah: HIRVATİSTAN ÜZERİ, YUNANİSTAN YOLU 1801 MILE… CALAIS (Fransa) E40, DUNKERQUE E40, BRUXELLES (Belçika) E40, AACHEN (Almanya) E314, KOLN E40, FRANKFURT E35, WURZBURG E41, NUMBERG E45, REGENSBURG E56, WELS (Avusturya) E56, GRAZ E57, MARIBOR (Slovenya) E59, ZAGREB (Slovakya) E59, BEOGRAD (Sırbistan) E70, NIS E75, SKOPJE (Makedonya) E75, THESSALONIKI (Yunanistan) E75, KAVALA E90, KOMOTINI E90, IPSALA (Türkiye) E90

1. Güzergah: HIRVATİSTAN ÜZERİ, BULGARİSTAN YOLU 1676 MILE… CALAIS (Fransa) E40, DUNKERQUE E40, BRUXELLES (Belçika) E40, AACHEN (Almanya) E314, KOLN E40, FRANKFURT E35. WURZBURG E41, NUMBERG E45, REGENSBURG E56, WELS (Avusturya) E56, GRAZ E57, MARIBOR (Slovenya) E59, ZAGREB (Slovakya) E59, BEOGRAD (Sırbistan) E70, NIS E75, PIROT E80, SOFIA (Bulgaristan) E80, PLOVDIV A1, HARMANLI E80, SVILENGRAD E80, KAPIKULE (Türkiye) E80″

Teşekkürler Sevgili Ertan… Umarım bu bilgi okurlarımızın hayatını kolaylaştırır. Karayoluyla yola çıkacaklara kolay gelsin… Havayoluyla gitmek isteyip de uygun bilet bulamayanlara da müjde: Havayolu şirketleri bayramda iç ve dış hatlarda özel ek sefer düzenliyor.

İyi bayram dileklerimle…

Önceki haberCumhurbaşkanı Boşnak köylünün evini boyadı
Sonraki haberSilahla intihara teşebbüs etti
Faruk Eskioğlu
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here