Yılda 530 bin anne ölüyor

Dünyada her yıl 500 binden fazla annenin hamilelik ya da doğum sırasında öldüğü bildirildi. Raporda, üye ülkelerden, sağlık personelinin eğitimi konusunda daha fazla yatırım yapmaları istendi.


DSÖ bünyesindeki aile sağlığı bölüm şefi Dr. Marie-Paule Kieny, ”Bu duruma son verebilmek için yapılması gerekenler biliniyor. Çare aslında hem ucuz, hem de basit” dedi ve hamile kadınların doğru beslenmeleri ve ağır işlerde çalışmamaları gerektiğini belirtti.


Rapora göre, dünyada yılda 136 milyon doğum oluyor. Gelişme yolundaki ülkelerde kadınların yaklaşık üçte ikisi doğumda uzman yardımı alıyor. Az gelişmiş ülkelerde, özellikle de Afrika kıtasının güney kesimlerinde bu oran üçte birin altına iniyor. Doğumdan sonra iki saat süren kanama, ölüme götürüyor.


Rapora göre, 530 bin annenin yanı sıra dünyada yılda 4 milyon yeni doğan ölüyor. Bebek ölümlerinin çoğu, temizlik şartlarına riayet edilmemesinden ileri geliyor.


Dr. Kieny, bu noktaya değinirken, “Bebekler yıkanmalı, sıcak ortama alınmalı ve doğumdan sonraki ilk saat içinde emzirilmeli” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

14 + 13 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.