Yörükler 1 Mayıs’ta Toroslarda yürüyecek!

Kış aylarını Mersin sahillerinde, yaz aylarını ise Konya ve Karaman yaylalarında geçiren Sarıkeçililer, 1 Mayıs’ı göç yolunda karşılayacak. 1 Mayıs günü Mut ve Ermenek arasında yapılacak yürüyüşle, geçtiğimiz yıl göç sırasında saldırıya uğrayan 15 yaşındaki çoban Ali Yağıl’a destek olunması amaçlanıyor.

‘BU BİR DESTEK YÜRÜYÜŞÜ’

Sarıkeçililer Derneği Başkanı Pervin Çoban Savran, göç yolculuğu sürerken 1 Mayıs günü yapılacak yürüyüşün, geçtiğimiz yıl göç sırasında saldırıya uğrayan ve yaşadığı travmayı üzerinden atamayan 15 yaşındaki Ali Yağıl’a destek olmayı amaçladığını dile getirerek, “bu, kültürlerini koruma ve yaşatma mücadelesi veren Sarıkeçililere destek vermek isteyen insanların katılacağı bir destek yürüyüşüdür. Önümüze konulan türlü engellere karşın biz adımlarımızı bu göçün sonsuza kadar sürmesi, bu kültürün ebediyen yaşaması için atmaya devam edeceğiz” dedi.

MUT-ERMENEK KARAYOLU’NDA BULUŞACAKLAR

Yürüyüşe katılmak isteyenler, 1 Mayıs Cuma günü sabah saat 6.00’da Mut-Ermenek karayolu üzerinde bulunan Kuskan köyünü geçip Suçatı mevkiinde buluşarak Kırkkavak köyüne kadar sembolik bir yürüyüş gerçekleştirecek.

Bu yılki bahar göçüne 20 Nisan’dan itibaren başlayan Sarıkeçililer, yaklaşık 2 ay sürecek yolculuk boyunca 500 kilometreye yakın yol katederek Torosları aşıp Konya yaylalarına ulaşacaklar.

Sarıkeçili Yörükleri göç hazırlığında

Geçen yıl göç yolunda saldırıya uğrayan 15 yaşındaki Ali Yağıl

Sarıkeçiler için umut da korku da dağların ardında

Sarıkeçili Yörükleri Mersin sahillerinden Konya yaylalarına her yıl iki kez göç ediyor

Sarıkeçililer göç yolunda

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here