Yunan hükümetinde istifalar

Yunan halkının Almanya tarafından aşağılandığını savunan koalisyonun küçük ortağı Laos Partisi, parti üyesi 15 milletvekilinin kemer sıkma önlemlerine onay vermeyeceğini duyurdu.

Bu arada, sendikaların ilan ettiği 48 saatlik grev sonrasında başlayan protestolar sırasında göstericiler polise taş ve molotof kokteyli fırlattı. Polis göstericilere göz yaşartıcı gazla karşılık verdi.

Parlamento’nun yeni önlemleri Pazar günü oylaması bekleniyor.

Pakette neler var?Söz konusu önlemler iş yasalarının serbestleştirilmesini, 751 euro olan asgari ücretin 600 euroya düşürülmesini, bankalarla borç silme müzakerelerine başlanmasını ve emeklilik sisteminin yeniden düzenlenmesini içeriyor.

Euro bölgesi maliye bakanları Yunanistan’ın kurtarma fonundan 130 milyar euro alabilmesi için bu önlemleri onaylamasını şart koşuyor.

Maliye bakanları ayrıca Yunanistan’dan bütçede 325 dolarlık ek kesintiye gitmesini istiyor.

AB yetkilileri buna ek olarak Yunanistan’daki koalisyon hükümetinin programa güçlü siyasi destek vermesini talep ediyor.

İşsizlik yüzde 20

Maliye bakanları Perşembe günü Brüksel’de yaptıkları toplantıda bu koşulların Çarşamba gününe kadar yerine getirilmesini istedi. Bakanlar Çarşamba günü yine toplanacak ve bu krediyi serbest bırakıp bırakmayacağını karara bağlayacak.

Yunanistan içine düştüğü mali kriz nedeniyle muazzam bir büyüklüğe ulaşan borçlarını ödeyemiyor. Yunanistan’ın iflasını Avrupa’nın mali istikrarını sarsabileceği ve hatta euro bölgesinin dağılmasına neden olabileceği endişesi var.

Ülke hala bir önceki kurtarma paketi için uygulanan kemer sıkma önlemlerinin sarsıntısını yaşıyor. Kesintiler, büyük bir sosyal huzursuzluğa neden olmuş ve büyük çaplı protesto eylemlerinde çatışmalar çıkmıştı.

Derin bir resesyonda olan Yunanistan’da işsizlik oranı yüzde 20’inin üzerinde.

Sendikalar yeni kemer sıkma önlemlerin halkın sıkıntılarını daha da artıracağı uyarısında bulundu. (BBC)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.