Yurtdışındaki nüfusumuz?

Yurtdışı Kıbrıslı Türkler Birlik Platformu İngiltere Başkanı Leyla Kemal tarafından gönderilen “Yurtdışında kaç kişiyiz? Ülkemizin demokratik yaşamına ne zaman katılacağız” başlıklı açıklamada yurtdışındaki Kıbrıslı Türklerin nüfusunun acil olarak saptanması, yurtdışındakilere seçme ve seçilme hakkının tanınması istendi.

Açıklamada bazı kaynaklara dayanarak yurtdışındaki Kıbrıslı Türklerin 650 bin nüfusa sahip olduğu öne sürülüp KKTC’den araştırma talep ediliyor. Ayrıca yurtdışındaki vatandaşların da Cumhuriyet Meclisi’ne ayrılan kontenjan sayısında vekil gönderilmesi isteniyor. Leyla Kemal bu 5 maddelik düşünce ve önerilerin adadaki UBP-HP Koalisyon hükümeti Bakanlar Kurulu’na da iletildiğini de aktardı.

Bu istekler Türkiyeli toplum için de geçerli aslında. Türkiyeli toplum seçme hakkını yeni elde etti. Sırada yurtdışından da TBMM’ye temsilci göndermek var. Politikacılar her Londra’ya gelişlerinde söz verseler de Ankara’ya gidince her nedense sözlerini unutuyorlar.

Seçme hakkını bilmem ama toplum nüfusunun saptanması konusunda kendi göbeğimizi kendimiz kesebiliriz. Bu konuda Prof. Dr. İbrahim Sirkeci’nin ciddi araştırmaları var. Ayrıca çok yakında piyasaya çıkacak “Londra’da Bizim’Kiler” başlıkli üç ciltlik kitabımda da nüfus ayrı bir bölümde inceleniyor. Toplumdaki STK’lere bu konuda görev düşüyor.

***

İlker Kılıç’ı geçen akşam hasretle andık… İşçi Partili Kıbrıslı Türkler (Turkish Cypriot for Labour Party) ve CTP UK, bir süre önce yaşamını yitiren İlker Kılıç için 15 Aralık Pazar günü saat 16’da, “628-630 Green Lanes, Tottenhamn N8 0SD” adresindeki Kıbrıs Türk Toplum Merkezinde anma töreni düzenledi. Kalabalık katılımın olduğu gecede ayrıca kısa süre önce yaşamlarını yitiren Kılıç’ın yoldaşları Hasan Raif, Hulus İbrahim ve Ersoy Mithat da anıldı.

Kılıç ve yoldaşları 12 Eylül faşist cuntasından dolayı Londra’ya sığınan ve 1989 Kürt göçünde gelenlere destek oldular. Kılıç öngörülü bir siyasetçiydi. Brexit sonrasında Kıbrıs’ın durumu ya da Kıbrıs’ta olası bir anlaşma durumunda İngiltere’deki Kıbrıslı Türklerin ada nüfusuna katılmaları gibi geleceğe ilişkin konularda basında ve Hayat Tv’de toplumu uyarmıştı. Gecede Türkiyeli olarak DAY MER Sözcüsü Ahmet Sezgin, Kılıç gibi 68 kuşağından yazar Aydın Çubukçu ve Yaşar Karadoğan ile bendeniz vardık. Anma töreni sınıf kardeşliği üzerinden mücadele yürüten Türkiye ve Kıbrıs kökenli solun kendi aralarındaki iletişim eksikliği de yansıttı.

İlker abimizi özleyeceğiz. Acılı ailesi ve yoldaşlarına tekrar başsağlığı diliyorum.

***

Nurten Mehmet son yolculuğuna uğurlandı… Londra Yardım Melekleri (London Angels Cancer Association) Başkanı Nurten Mehmet’in cenaze töreni 19 Aralık Perşembe günü Süleymaniye Camisi’nde kılanan cenaze namazı sonrasında Chingford Mount Cemetery’e defnedildi. Nurten Mehmet başka hayatlar için uğraşan bir kanser savaşçısıydı. 1993’ten itibaren KKTC’deki Kanser Hastalarına Yardım Derneği’nin de desteğiyle ihtiyacı olan kurum ve hastalara önemli katkılarda bulunuyordu.

Nurten Mehmet 2016’nın Aralık ayında, güvendiği arkadaşlarıyla birlikte Londra Yardım Melekleri Derneği’ni (London Angels Association) kurduğu zaman derneğin hesaplarının şeffaf olması durumunda çabuk büyüyeceğini yazmıştım. Sevgili Nurten Mehmet de öyle yaptı ve derneğin bütün gelir ve giderlerini basınla paylaştı. Güler yüzünün, içinin iyiliğini yansıtan Nurten Mehmet’i erken kaybetmekten dolayı çok üzgünüm. Sevgili arkadaşım Şenel’e ve topluma başsağlı diliyorum. Nurten Mehmet’in kurduğu Londra Yardım Melekleri Derneği’ni büyütmek artık hepimizin görevi oldu.

 

Önceki haber“Kadın haklarına duyarlı Türk, Kürt veya Kıbrıslı Türk bir kadın mısınız?”
Sonraki haberFarklı ülkelerin işçileri “Erik Dalı”nda birleşti
Faruk ESKİOĞLU
1958’de Akşehir’de doğdu. Parkalı dönemin tanıklığını yaptı. 1979’da AİTİA Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’nu bitirdi. 1984’de Gazi Üniversitesi Ekonomi Fakültesi’nde ‘master’ yaptı. THA’da gazeteciliğe başladı. 1985’de yerleştiği Londra’da da medya okudu ve film yapımcılığı kursları aldı. Nokta İngiltere Temsilciliği yaptı ve Hürriyet Londra bürosunda görev aldı. 1998’de Türkiye’ye döndü. Hürriyet Gazetesi Ekonomi Servisi’nde haberci ve star.com.tr’de ekonomi editörü olarak çalıştı. 2001 ekonomi krizinde Londra’ya döndü ve gazeteciliğini sürdürdü. 2005 Ocak’ında dünya haberleri veren acikgazete.com’u kurdu. 2007'de "Aşkolsun Adı aşk olsun!" başlıklı belgesel romanı Türkiye'de yayınlandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.