Zenginler zirvede yoksullar sokakta

Dünyanın en zengin ülkeleri öncelikli gündem maddesi Suriye’yi konuşuyor. Kuzey İrlanda’da iki gün sürecek G-8 zirvesine dünyanın en büyük ekonomisine sahip 8 ülkesinin liderleri katılıyor.

İngiltere Başbakanı David Camerıon’ın ev sahipliği yaptığı zirveye, ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Kanada Başbakanı Stephen Harper, Japonya Başbakanı Shinzo Abe, İtalya Başbakanı Enrico Letta, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ile AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso katılıyor.

Kuzey İrlanda’nın Fermanagh bölgesinin Enniskillen şehri yakınında Lough Erne Resort’taki G8 Zirvesi için yoğun güvenlik önlemleri alındı. Yaklaşık 7 bin polis Kuzey İrlanda’da, 4 bin polis ise Birleşik Krallık’ın diğer bölgelerinde güvenliği sağlıyor. Güvenlik önlemleri çerçevesinde ayrıca Kuzey İrlanda’da bazı yollar trafiğe kapatıldı.

Kuzey İrlanda’nın başkenti Belfast’tan zirvenin yapıldığı Enniskillen şehrine giden yollar boyunca çok sayıda polisin ve polis aracının bulunması ve kimi zaman polisin araçları durdurarak güvenlik kontrolü yapması dikkati çekti. Zirve boyunca özellikle Belfast’ta ve Fermanagh bölgesinde kapitalizm karşıtı gösterilerin yapılması öngörülüyor.

‘Her ikisinin de eli kanlı’

Küresel ekonomi, vergilendirme, ticaret, şeffaflık, terör ve aşırıcılıkla mücadele gibi konuların yanı sıra G8 Zirvesi’nin gündeminde Suriye konusu ağırlıklı olacak. Zirve dolayısıyla İngiltere’de bulunan Rusya Devlet Başkanı Putin ile İngiltere Başbakanı Cameron Londra’da bir araya geldi. Cameron görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında İngiltere ile Rusya arasında Suriye konusundaki görüş ayrılıklarının üstesinden gelinebileceğini ifade etti. Toplantıda Putin’in hem Esad rejimini hem de muhalifleri kastederek, “Her ikisinin de elleri kanlı” sözleri ise dikkati çekti. Ancak Rusya, Esad rejimine silah sağlamayı sürdüreceğini, ABD, İngiltere ve Fransa’nın rejimin kimyasal silahlar kullandığı görüşüne katılmadığını bildiriyor. Obama ve Putin’in görüşmesi merakla bekleniyor. Suriye konusunda G8 Zirvesi’nde önemli bir karar çıkması beklenmese de zirve G8 ülkelerinin Suriye konusunda ortak zemin arayışları için fırsat olarak değerlendiriliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

8 − 4 =