Zeydi, saldırıyı bir yıl önce planlamış

Zeydi, saldırıyı bir yıl önce planlamış

0
PAYLAŞ

El Zeydi’nin dosyasına bakan yargıç Diya El Kinani açıklamasında, “Soruşturmada Muntazar El Zeydi, Bush’a ayakkabıyla saldırıyı, Bush’un Sünni direnişin merkezi olan Ramadi’yi ziyareti sırasında yapmayı planladığını, bu girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını, o günden bu yana yeniden plan yaptığını ve önüne çıkan ilk fırsatı da değerlendirdiğini itiraf etti” dedi. 

El Kinani, El Zeydi’nin soruşturmada, olayın bu boyuta ulaşacağını tahmin etmediğini, Irak hükümetini aşağılamak gibi bir kastı bulunmadığını, sadece Bush’u hedef aldığını, Irak hükümeti ve Başbakan Nuri El Maliki’den özür dilediğini, salonda kendisine vuran korumalar hakkında şikayetçi olduğunu, savcının da kendisini teyit ettiğini kaydetti.. 

Şimdiye kadar ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmeyen El Zeydi’nin, kendisini savunacak heyetin başkanı olan Irak Avukatlar Sendikası Başkanı Avukat Diya El Sadi ile pazar günü görüşeceği bildirildi. 

El Zeydi’nin, yabancı bir devlet başkanına ölümle sonuçlanmayan saldırıyla suçlandığını ifade eden El Kinani, Bush’tan ya da Irak hükümetinden herhangi bir şikayet gelmediğine de dikkati çekti.

BİR CEVAP BIRAK

2 × 1 =